Задати питання
flag Судова влада України

Сучасні технології сприяють в реалізації процесуальних прав учасників судових проваджень

14 липня 2017, 13:47

В квітні 2017 року Державна судова адміністрація України наказами від 23 березня 2017 року №367 та від 31 березня 2017 року №444 запровадила систему «Електронний суд» та встановила порядок обміну електронними документами. На даний час дана підсистема застосовується у пілотному варіанті в 7 судах України при розгляді цивільних, адміністративних, господарських справ та справ про адміністративні правопорушення, в тому числі в апеляційному суді Одеської області. Вона має значні переваги для користувачів, адже забезпечує обмін документами між судом та всіма учасниками судового процесу з використанням мережі Інтернет, тобто виключає необхідність фізичного відвідування суду для подачі документів, заяв, клопотань. Крім економії часу для учасників провадження та полегшення в обробці кореспонденції в самому суді, таке впровадження покращує оперативність документального забезпечення процесу здійснення правосуддя.

Детальніше див. за посиланням: http://court.gov.ua/press/news/339312/ 

Разом з тим, варто зверну увагу потенційних користувачів системи на триваючий процес технічного впровадження технічного комплексу цієї системи, а тому і на можливі технічні недосконалості. Просимо з розумінням ставитися до виявлених недоліків та повідомляти відповідальних осіб суду про такі недоліки (відповідальна особа – заступник керівника апарату апеляційного суду Багнюк Ольга Василівна 49-25-92, або надсилати свої зауваження та пропозиції на офіційну електронну скриньку inbox@oda.court.gov.ua з позначкою «Електронний суд» для Багнюк О.В.)   

Зауважимо, що в законодавстві України вже створені певні передумови для широкого використання електронних засобів комунікації, зокрема, визначено порядок  отримання процесуальних документів в електронному вигляді.

Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

  1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщений на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
  2. Подати до суду Заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
  3. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.

Детальніше див. за посиланням  http://oda.court.gov.ua/sud1590/gromadyanam/ecourt/ 

В контексті наведеного адміністрація апеляційного суду Одеської області знов звертає увагу учасників провадження, що не зменшується кількість документів, які надсилаються електронною поштою до суду і не підписані електронним цифровим підписом згідно з вимогами чинного законодавства та/або містять неякісно відскановані додатки тощо, незважаючи на попереднє повідомлення від 26 січня 2017 року (http://oda.court.gov.ua/sud1590/pres-centr/news/323399/).

Звертаємо Вашу увагу, що надіслання таким чином електронної кореспонденції не передбачено системою «Електронний суд», яка передбачає сьогодні (з урахуванням технічних можливостей судової системи) надіслання сторонам копій процесуальних документів на офіційну зареєстровану в системі адресу (детальніше - http://court.gov.ua/emailec)

Разом з тим, відповідно до ст. 5 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (ст. 6 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг»).

Відповідно до п. 8.2.23 Положення про порядок використання ресурсів локальної комп'ютерної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції, затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 04 грудня 2013 року №164 - не підлягають обробці електронні листи, в яких відсутня зворотна електронна адреса, зворотна адреса невідома та в тексті листа відсутній підпис, за яким можливо ідентифікувати відправника.

Відповідно, якщо Вами надіслано певні матеріали на офіційну електрону адресу апеляційного суду Одеської області та Ви зацікавлені в тому, щоб вони були опрацьовані в установленому законом порядку, просимо дотримуватись вищевказаних положень нормативних актів та надсилати до суду належним чином оформлену електронну пошту та/або зареєструватись в системі «Електронний суд». При цьому, при листуванні в електронному вигляді слід вказувати в темі листа номер провадження (справи) та прізвище головуючого судді.

 

Порядок отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS - повідомлення

Для отримання тексту судової повістки в електронній формі за допомогою SMS - повідомлення учаснику судового процесу потрібно подати до суду Заявку про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS - повідомлення у  відповідній справі.

Заявку можна роздрукувати безпосередньо з веб-сайту апеляційного суду Одеської області або отримати бланк заявки на 1-му поверсі будівлі суду в Інформаційному центрі суду.

Судова повістка в електронному вигляді буде надсилатися учаснику судового процесу, який подав відповідну заявку до суду, на його номер мобільного телефону, вказаний в такій заявці.

УВАГА!!! SMS-повідомлення від суду надходять до абонентів мобільних операторів (Київстар, МТС, Life) під коротким альфанумеричним ім’ям SUDPOVISTKA (замість номера телефону відправника).

Для абонентів CDMA операторів (PEOPLEnet та Интертелеком) SMS-повідомлення від суду надходять під коротким номером 4116.

Детальніше див. за посиланням  http://oda.court.gov.ua/sud1590/gromadyanam/sms/

Крім того, ще в лютому місяці запрацював сервіс, який сповіщає про дату, час та місце судового засідання. Якщо раніше дізнатися про призначення судових засідань можна було з судової повістки, яка надходила засобами поштового зв’язку, або перевіривши оголошення на сайті суду, то тепер такі можливості доступні у месенджері. Для того щоб отримати сповіщення на смартфон, для початку, потрібно додати OpenDataBot у друзі в Telegram, Facebook Messenger, Skype або Viber. Далі необхідно ввести номер справи й підписатися на неї. Після цього всі сповіщення по справі, в тому числі час та місце судового засідання, надходитимуть у месенджері.

Детальніше див. за посиланням http://oda.court.gov.ua/sud1590/pres-centr/news/330380/  

Керівництво апеляційного суду Одеської області сподівається, що наведена інформація буде сприяти реалізації учасниками провадження своїх процесуальних прав та забезпечить належне повідомлення про хід справи, дотримання розумних строків розгляду справи, своєчасне направлення процесуальних документів.