flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

"Деякі заяви ГРД є непрофесійними або маніпулятивними", - Голова ВККС Сергій Козьяков

16 квітня 2018, 14:51

Одна з найбільш складних і життєво важливих для України реформ – судова – триває. Значення її важко переоцінити, адже довіра суспільства до суддів одна з найнижчих серед державних органів. Торік було обрано новий Верховний Суд, створення якого вперше провела за прозорими конкурсними процедурами Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі – ВККСУ). Зараз розпочався етап, під час якого ВККСУ має  оцінити роботу приблизно 5300 суддів на відповідність займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності.

У 2017 році була створена Громадська рада доброчесності (далі – ГРД), мета якої, згідно з законом, сприяти роботі Комісії у встановленні відповідності судді критеріям етики і доброчесності через надання своїх висновків або інформації про суддів з метою оцінювання. Однак, наприкінці березня ГРД заявила, що припиняє участь у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів, оскільки, за їх словами, ВККСУ внесла зміни у свій Регламент, якими обмежила діяльність ГРД. У відповідь у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України заявили, що не відмовляються від співпраці з Громадською радою доброчесності, адже їхні висновки для Комісії важливі, а зміни до регламенту внесли для того, щоб удосконалити співпрацю з ГРД на підставі рекомендацій європейський експертів. Також Комісія заявила, що, згідно з законом, вихід ГРД ніяк не вплине на законність рішень ВККСУ. Крім того, згідно з висновком Ради Європи "Щодо  регламенту  Громадської ради доброчесності" від 10 квітня 2017 року сказано, що європейські стандарти не забороняють залучати професіоналів, які можуть зробити корисний внесок в оцінку кандидатів в судді, для участі в цьому процесі, однак ці професіонали здійснюють лише дорадчу функцію. 

27 березня Вища кваліфікаційна комісія продовжила проводити співбесіди з суддями без Громадської ради доброчесності, натомість один з членів ГРД звернувся до Верховного Суду про визнання протиправними та нечинними положення Регламенту ВККС.

Про ці та інші проблемні питання в процесі оновлення судового корпусу в Україні  розповів голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков. 

ДЖЕРЕЛО