Задати питання
flag Судова влада України

Набув чинності Закон щодо посилення відповідальності неплатників аліментів

07 лютого 2018, 16:31

6 лютого 2018 року набув чинності закон про посилення відповідальності для неплатників аліментів. 

Відтепер за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.

Але зверніть увагу, є певні винятки! Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:

  • якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
  • використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, або дитини з інвалідністю;
  • проходження боржником військової служби чи служби в районі проведення антитерористичної операції;
  • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 31-1 «Суспільно корисні роботи» та статтею 183-1 «Несплата аліментів». Тож з сьогоднішнього дня несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.

Суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування.

Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від 120 до 240 годин і виконуються не більше восьми годин.

Також внесено зміни до Сімейного кодексу України у частині вирішення одним із батьків питання тимчасового виїзду за межі України з дитиною без згоди другого батька.

Відповідно до ч. 5 ст. 157 Сімейного кодексу України «Той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинкуза наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Також з сьогоднішнього дня від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Обов’язок батьків утримувати неповнолітню дитину, а в окремих випадках і своїх повнолітніх дітей, належить до конституційних обов’язків. А тому відповідально ставтеся до виконання своїх батьківських обов’язків, аби в подальшому до вас не були вжиті вищеперераховані заходи за їх неналежне виконання.

За повідомленням прес-служби суду