flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Вищій раді правосуддя обговорили механізм впровадження правил організації ефективного цивільного та кримінального судочинства як спосіб оптимізації судових процесів

09 липня 2019, 11:47

Про можливість впровадження спеціального регламенту роботи судів першої та апеляційної інстанцій йшлося під час зустрічі відбулася 4 липня 2019 року у Вищій раді правосуддя членів Ради із представниками міжнародного проекту «Суд, громадяни, суспільство, держава: співпраця заради змін» (далі – Проект), який впроваджується на базі апеляційного суду Одеської області за підтримки Уряду Королівства Нідерландів та організаційного супроводу Одеської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України».

На другому етапі Проекту до нього долучиться експерт у галузі якості правосуддя, професор Університету Утрехта (Королівство Нідерландів) Філіп Ланбрук, громадська організація «Група 2 травня» (місто Одеса).

Під час заходу презентовані результати першого етапу Проекту – правила організації ефективного цивільного та кримінального судочинства й обговорені шляхи їх впровадження.  

У зустрічі взяли участь члени ВРП Ігор Артеменко та Лариса Швецова,  суддя, заступник голови Амстердамського окружного суду Естер де Рой, координатор Проекту – заступник голови апеляційного суду Одеської області Андрій Дрішлюк, суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Тетяна Шевиріна.

Від секретаріату ВРП участь у зустрічі взяли начальник управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності Оксана Лисенко та начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Гуртенко.

Як наголосила суддя, заступник голови Амстердамського окружного суду Естер де Рой, подібні правила  успішно застосовуються у голландській системі правосуддя як елемент судового менеджменту і, по суті, є системою м’якого права, яка дає змогу покращити процес організації судового розгляду, уникнути зловживань з боку учасників судового процесу, наприклад, затягування розгляду справи з боку захисту чи врегулювання питань відводу та самовідводу судді тощо. «Ці правила усувають прогалини чи суперечності процесуального законодавства, їх застосування дає змогу суддям діяти прозоро», – зауважила Естер де Рой.

На думку Лариси Швецової, ініціатива є слушною, проте потребує розроблення спеціального механізму впровадження, аби застосування суддею нових правил не стало підставою дисциплінарної відповідальності. Одним із шляхів апробації правил може стати практика застосування вказаних правил у модельних судах: від першої ланки до Верховного Суду, – зауважив Ігор Артеменко, – інший механізм – шляхом внесення змін до чинного законодавства.

Як наголосила Л.Швецова, вказана ініціатива і зміст  правил організації ефективного цивільного та кримінального судочинства будуть обговорені у Вищій раді правосуддя та у суддівському середовищі.

   

   

   

   

Джерело