Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
03 вересня 2021 року в Одеському апеляційному суді відбулася нарада-семінар за участю заступника голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Валентини Щепоткіної з суддями місцевих загальних судів Одеської області з питань кримінального судочинства.
Валентина Щепоткіна презентувала суддям Одеського регіону:
- аналіз судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду щодо перегляду кримінальних проваджень за нововиявленими обставинами;
- огляд судової практики палат і об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду;
- огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду щодо визнання доказів недопустимими.
Їх примірники були вручені представникам судів Одеського регіону.
Під час наради було обговорено судову практику Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду, сформованої у рішеннях об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду щодо застосування норм кримінального та кримінального процесуального права.
Так, Валентина Щепоткіна розповіла про висновок ОП ККС ВС щодо реалізації Генпрокурором та керівництвом обласних прокуратур повноважень, передбачених ч. 5 ст. 36 КПК України, та наслідки її недотримання (постанова ОП ККС ВС у справі № 640/5023/19, провадження № 51-2917кмо20). Зокрема, об’єднана палата наголосила, що в разі доручення Генеральним прокурором, керівником обласної прокуратури, їх першими заступниками та заступниками здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування без встановлення неефективності досудового розслідування органом досудового розслідування, визначеним ст. 216 КПК України, зазначені уповноважені особи діятимуть поза межами своїх повноважень.
У такому випадку матиме місце недотримання належної правової процедури застосування ч. 5 ст. 36 КПК України та порушення вимог статей 214, 216 КПК України. Наслідком недотримання належної правової процедури як складового елементу принципу верховенства права є визнання доказів, одержаних у ході досудового розслідування, недопустимими на підставі ст. 86, п. 2 ч. 3 ст. 87 КПК України як таких, що зібрані (отримані) неуповноваженими особами (органом) у конкретному кримінальному провадженні, з порушенням установленого законом порядку.
Також, Валентина Щепоткіна акцентувала увагу на особливостях вирішення питання щодо створення групи прокурорів для здійснення процесуального керівництва. Так, у постанові у справі № 754/7061/15 (провадження № 51-4584кмо18) ОП ККС ВС зробила висновок про те, що за змістом статей 36, 37, 110 КПК України рішення про призначення (визначення) прокурора, який здійснюватиме повноваження прокурора в конкретному кримінальному провадженні, та в разі необхідності – групи прокурорів, що здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, обов’язково повинно прийматись у формі постанови, яка має міститись у матеріалах досудового розслідування для підтвердження факту наявності повноважень.
Така постанова повинна відповідати передбаченим КПК України вимогам до процесуального рішення у формі постанови, зокрема бути підписаною службовою особою, яка її ухвалила. Відсутність зазначеної постанови в матеріалах досудового розслідування або її непідписання керівником відповідного органу прокуратури зумовлює недопустимість доказів, зібраних під час досудового розслідування, як таких, що зібрані під наглядом і процесуальним керівництвом прокурора (прокурорів), який не мав на те законних повноважень.
Окрім того, Валентина Щепоткіна висвітила питання, які містяться в рішеннях об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду щодо особливостей застосування норм матеріального права при призначенні покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків (статті 70, 71 КК України), та звернула особливу увагу на судову практику суду касаційної інстанції щодо перегляду кримінальних проваджень за нововиявленими обставинами.
Заступник голови Одеського апеляційного суду Руслан Котелевський та секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Олег Копіца звернули увагу суддів на типові помилки, які допускаються судами першої інстанції при здійсненні повноважень слідчих суддів та розгляді кримінальних проваджень по суті. Окрема увага суддів була звернута на необхідності розгляду питання про продовження обвинуваченим запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у справах, які розглядаються судами першої інстанції лише за мотивованим клопотанням прокурора, завчасно врученого учасникам кримінального провадження.
Додатково, Валентиною Щепоткіною були надані вичерпні відповіді на проблемні питання, запропоновані місцевими судами Одеської області щодо судової практики у кримінальних провадженнях та повноважень слідчих суддів.
Закриваючи захід, судді місцевих загальних судів Одеської області подякували Валентині Щепоткіній за дуже змістовну інформацію та Одеському апеляційному суду за організацію даного заходу, а також висловили побажання щодо плідної співпраці у майбутньому.